Tarihçe

2009 yılı Mayıs ayında Tüpraş iştiraki olarak, Körfez Hava Ulaştırma A.Ş. adıyla Kocaeli Merkez adresinde kurulan Şirket, sahip olduğu Cessna 208B Grand Caravan tipi deniz uçağını kiralama işi ile faaliyetlerini yürütürken, daha sonra demiryolu taşımacılığı alanında uzmanlaşmaya başlamıştır.

1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkındaki 6461 sayılı kanunla başlayan süreçte, TCDD ikiye ayrılarak yeniden yapılanmıştır. Altyapı TCDD olarak kalırken, çeken ve çekilen araçların tahsis edildiği TCDD Taşımacılık A.Ş. taşımacılık şirketi olarak konumlandırılmıştır. Ayrıca özel firmalara da tren işletmecisi olma fırsatı tanınmıştır.

Hisselerinin tamamı Tüpraş’a ait olan şirketin Körfez Hava Ulaştırma A.Ş. olan adı 30 Mart 2017 tarihinde Körfez Ulaştırma A.Ş. olarak tadil edilerek ticaret sicil gazetesinde yayınlanmıştır. 16 Haziran 2017 itibariyle Körfez Ulaştırma A.Ş., Türkiye’nin ilk özel demiryolu tren işletmecisi (DTİ) olarak “Demiryolu Tren İşletmeciliği Yetki Belgesi”ni almıştır. Körfez Ulaştırma A.Ş., Demiryolu Tren İşletmeciliği yanı sıra “Demiryolu İşletmeciliği Organizatör Belgesi”ni de alarak organizatörlük de yapmaya başlamıştır.

20 Eylül 2017 tarihinde Körfez Ulaştırma A.Ş., Türkiye’deki ilk “Emniyet Yönetim Sertifikası”nı alarak gerekli yasal hazırlıklarda en önemli aşamayı da tamamlamış ve Aralık 2017’de Kırıkkale-İzmit Rafinerileri arasında karşılıklı birer trenle rafineri ürün ve ara ürünü taşımaya başlamıştır. Lokomotif sayısının artmasına bağlı olarak aynı hatta karşılıklı olarak günlük iki trenle taşıma miktarını artırmıştır. Hala 615 vagonla taşımalarına devam etmekte olup, 2018 yılının 4. çeyreğinden itibaren diğer şirketlere de operatör ve organizatör olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu kapsamda Mersin Opet Terminali ve Ankara Akım-Tek (Marşandiz) terminaline demiryolu seferlerimiz bulunmaktadır.

Şirketimiz akaryakıt haricinde, diğer demiryolu yük taşımaları konusunda iş geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.